PDA

View Full Version : Propunere



Tim3^sh0T
22-11-2014, 12:21 PM
Propun sa se adauge un plugin pentru rezolvarea codatilor/cei care nu vor sa bage wac cu ip dinamic , abia am scapat de extaz (dupa o saptamana cat a intrat fara wac) ori sa plictisit sa fie banat mereu ori a luat ban pe toate ip`urile , acces sa aiba cei de la premium in sus....e greu acum mai ales ca owneri-co owneri intra foate rar.... cativa admini pot confirma cat ne`am chinuit cu extaz :)) am incercat pe el stfu , bancfg , addban si degeaba , tot a revenit , credca si shock daca lua tot revenea ...

Teddy
22-11-2014, 01:02 PM
Si noi am avut astfel de probleme pe Cs si erau si owneri si co-owneri de fata si nu aveau ce sa ii faca. Revenea in mai putin de 1 minut, chiar daca primea shcok. Noi il tineam in slay-uri la inceput de runda, astfel nu mai avea ce sa faca cu codul.

Tim3^sh0T
22-11-2014, 01:44 PM
Si noi am avut astfel de probleme pe Cs si erau si owneri si co-owneri de fata si nu aveau ce sa ii faca. Revenea in mai putin de 1 minut, chiar daca primea shcok. Noi il tineam in slay-uri la inceput de runda, astfel nu mai avea ce sa faca cu codul.

am vorbit si cu tiger de chestia asta , i`am zis de amx_blind (ii se face ecranul negru) dar a zis ca nu o sa il bage niciodata ca e plin de buguri (daca folosesti cod si selectezi anti-flash degeaba iti da blind ca tot vezi) , ar mai fi o optiune , un amx_freeze (cum e la boti bot_freeze sau ceva de genu si botu nu poate sa se mai miste deloc) ....

[696]`vLad
22-11-2014, 01:57 PM
Propun sa se adauge un plugin pentru rezolvarea codatilor/cei care nu vor sa bage wac cu ip dinamic , abia am scapat de extaz (dupa o saptamana cat a intrat fara wac) ori sa plictisit sa fie banat mereu ori a luat ban pe toate ip`urile , acces sa aiba cei de la premium in sus....e greu acum mai ales ca owneri-co owneri intra foate rar.... cativa admini pot confirma cat ne`am chinuit cu extaz :)) am incercat pe el stfu , bancfg , addban si degeaba , tot a revenit , credca si shock daca lua tot revenea ...

Am sa reformulez ceea ce ai zis tu.. cu mici modificari...
Ar fi bun un plug-in pentru playerii(toti , cu IP dinamic sau static) fara wac ce au de exemplu peste 5 ore...adica la 5 ore primite sa primeasca:
1) kick cu motivul ``InstaleazaWAC``
2) Al 2-le kick cu acelasi motiv (asta in caz ca l-a instalat si nu a intrat cum trebuie in ei si vrea sa testeze daca ii merge)
3) ban 10 minute
4) ban permanent pana baga WAC si face cerere unban .
Zic sa fie in ordinea asta pt a nu umple aiurea rubrica unban .


/Edit: Este foarte buna si ideea cu amx_freeze :) .

Teddy
22-11-2014, 03:40 PM
Nu prea s-ar face treaba asa, Vlad. Gandeste-te ca sunt "n" spe mii de servere, de ce sa aleaga sa joace pe unul care le cere sa instaleze ceva pe calculator, cand au altele la dispozitie unde nu le cere nimeni nimic. Pe langa asta mai sunt unii jucatori care chiar nu pot instala WAC. Eu, pe calculatorul pe care il avea inainte, nu mergea sa instalez sau sa descarc nimic. Nici site-urile nu mi se incarcau calumea, astfel ca imi petreceam mai tot timpul pe Cs si Metin, jocuri pe care le aveam deja in calculator, caci altceva nu puteam sa descarc. Mi se pare aiurea sa pierdem unii jucatori pentru problemele tehnice pe care le au. Unii chiar joaca extrem de prost, asa ca tot mai bine mi se pare varianta cu adminul care ii cere jucatorului pasibil de cod sa-l bage, in loc sa ceara al toti. Sa nu mai vorbim ca WAC-ul nu a mai avut parte de un update de o gramada de timp, data fiind absente indelungata a lui Daniel, ceea ce face ca programul sa fie depasit. Coduri noi apar pe zi ce trece, astfel ca ar trebui ca si noi sa facem update-uri la WAC periodic, ca acesta sa tina pasul.
In plus, aici era vorba de jucatori cu ip dinamic care intra iar dupa ce primesc ban. Ce rost ar avea s abagam una stfel de plugin daca jcuatorul respectiv poate intra din nou. Daca pot ei intra in mai putin de un minut dupa shock, iti dai seama ca ban-ul e o joaca pentru ei. Ideea aceea cu freeze mi se pare una buna, dar tare mi-e teama ca ai nostri codati sa nu fi gasit vreo cale de a pacali si acel plugin. In rest, chiar nu stiu ce am putea face. Slay-uri/kick-uri/ban-uri/scock-uri si sa speram ca se plictisesc la un moment dat.

Tiger
22-11-2014, 04:12 PM
Atata timp cat nu exista o cheie unica (gen steamID, desi si peste asta se poate trece) nu ai cum sa-l banezi definitiv. S-a dus acea vreme cand puteai, acum majoritatea copilasiilor au invatat cum sa-si schimbe ip-ul (fie el si static) printr-un amarat de VPN. Slowhack-urile deja devin de domeniul trecutului ca nu mai ai cum sa afectezi clientul. Schimbarea SteamID-ului este deja la moda folosind tot felul de module. Asta este pretul pe care-l platim din cauza folosirii dproto-ului, pentru a permite si jucatoriilor non-steam sa se conecteze si sa se joace pe server, pe langa exploit-urile care sunt libere sa atace server-ul.

Metode:
* hashban (nu functioneaza la toti, se poate trece de el, un pic mai greu dar se poate)
* banarea pe SteamID (daca are steam)
* slowhack (shock / exterminate / destroy etc.) [asta daca n-are fisierele puse pe read-only sau nu are modul de protectie precum SethGuard]
* banarea pe IP (asta daca jucatorul nu stie sa-si schimbe ip-ul prin diverse metode)
* Shut the f**k up ( amx_stfu )
* ban pe cfg (devine total ineficient)


`vLad;71042']/Edit: Este foarte buna si ideea cu amx_freeze :) .

Exista amx_stfu (blocare chat / blocare schimbare nick / kill la spawn / incearca sa il opreasca la retry).

Tim3^sh0T
22-11-2014, 08:45 PM
tiger si eu am auzit de vpn`uri , nu orice pacalici isi poate schimba ip`ul daca il are static , trebuie sa aiba experienta , sa stie ceva , ca altfel se trezeste cu mascatii la el la poarta a doua zi , un amx_freeze ar merge , dar cum orice lucru are cate o slabiciune asa are si asta , ar cam fi 2 optiuni , daca are ip static , ii dai freeze , iese isi schimba nick si intra iar dar daca esti atent il prinzi dupa ip , daca are ip dinamic , iese isi schimba nick si intra iar , daca nu si`a schimbat ip dupa ce si`a schimbat nick (ar fi chiar prost sa nu isi schimbe si ip) poti sa il cauti in consola dupa ip si iar ii dai freeze :))


Exista amx_stfu (blocare chat / blocare schimbare nick / kill la spawn / incearca sa il opreasca la retry)

imi pare rau sa iti spun dar nici stfu nu a avut niciun efect , cel putin niciunul mentionate de tine , cativa admini dupa zm sunt martori cate stfu`uri a luat extaz si nu ii sa intamplat nimic...

Inca o nelamurire , daca are ip dinamic are o limitia de ip`uri ? ex 10 ip`uri , 20 maxim , ca pe extaz nu l`am mai vazut de atunci , 5 banuri a luat de la mine , si 10 de la restu cred :))

WarGods | AbySs
23-11-2014, 12:30 PM
`vLad;71042']Am sa reformulez ceea ce ai zis tu.. cu mici modificari...
Ar fi bun un plug-in pentru playerii(toti , cu IP dinamic sau static) fara wac ce au de exemplu peste 5 ore...adica la 5 ore primite sa primeasca:
1) kick cu motivul ``InstaleazaWAC``
2) Al 2-le kick cu acelasi motiv (asta in caz ca l-a instalat si nu a intrat cum trebuie in ei si vrea sa testeze daca ii merge)
3) ban 10 minute
4) ban permanent pana baga WAC si face cerere unban .
Zic sa fie in ordinea asta pt a nu umple aiurea rubrica unban .


/Edit: Este foarte buna si ideea cu amx_freeze :) .

Nu sunt de acord cu obligarea playerilor sa bage wac in felul asta. Majoritatea ar pleca.

Tim3^sh0T
23-11-2014, 01:21 PM
Nu sunt de acord cu obligarea playerilor sa bage wac in felul asta. Majoritatea ar pleca.

asta cam asa e... daca erau obligati sa intre cu wac primeau kick mereu cu motivul "wac oprit" sau ceva de genul , ar trebuii tot un plugin mai simplu care sa il inghete si daca da retry tot inghetat sa ramana , gen pluginul ala de gag , iei gag acum , dai retry si tot ai gag .... ceva de genu ar trebuii(trebuie un plugin care sa il tina pe server dar sa nu poate sa se joace , sa se enerveze si sa plece , daca ii dai ban/shock mai rau il intarati si revine ca sa iti arate cat de smecher e si ca nu ai ce sa ii faci)



Nu prea s-ar face treaba asa, Vlad. Gandeste-te ca sunt "n" spe mii de servere, de ce sa aleaga sa joace pe unul care le cere sa instaleze ceva pe calculator, cand au altele la dispozitie unde nu le cere nimeni nimic. Pe langa asta mai sunt unii jucatori care chiar nu pot instala WAC. Eu, pe calculatorul pe care il avea inainte, nu mergea sa instalez sau sa descarc nimic. Nici site-urile nu mi se incarcau calumea, astfel ca imi petreceam mai tot timpul pe Cs si Metin, jocuri pe care le aveam deja in calculator, caci altceva nu puteam sa descarc. Mi se pare aiurea sa pierdem unii jucatori pentru problemele tehnice pe care le au. Unii chiar joaca extrem de prost, asa ca tot mai bine mi se pare varianta cu adminul care ii cere jucatorului pasibil de cod sa-l bage, in loc sa ceara al toti. Sa nu mai vorbim ca WAC-ul nu a mai avut parte de un update de o gramada de timp, data fiind absente indelungata a lui Daniel, ceea ce face ca programul sa fie depasit. Coduri noi apar pe zi ce trece, astfel ca ar trebui ca si noi sa facem update-uri la WAC periodic, ca acesta sa tina pasul.
In plus, aici era vorba de jucatori cu ip dinamic care intra iar dupa ce primesc ban. Ce rost ar avea s abagam una stfel de plugin daca jcuatorul respectiv poate intra din nou. Daca pot ei intra in mai putin de un minut dupa shock, iti dai seama ca ban-ul e o joaca pentru ei. Ideea aceea cu freeze mi se pare una buna, dar tare mi-e teama ca ai nostri codati sa nu fi gasit vreo cale de a pacali si acel plugin. In rest, chiar nu stiu ce am putea face. Slay-uri/kick-uri/ban-uri/scock-uri si sa speram ca se plictisesc la un moment dat.

amx_freeze se incadreaza in pluginuri fun stuff , nu exista un bug anume pentru el (poate sa ai speed si sa te misti , dar foarte incet te misti , credca ati prins careva pe vreun sv de biohazard cand ati luat freeze grenade si ma miscati dar foarte incet) alte buguri nu poti gasii , niciun cod de cs nu te poate scapa de freeze decat speed dar te misti incet :)

Pluginul amx_freeze l`am vazut pe un sv de zp , cand venea timpul pentru schimbarea hartii si desigur votarea hartilor (ultimele 10 secunde vot si schimbare mapa) luai freeze , nici cu speed nu ma pute`am miscacate, unu mai incerca bunny hop dar ii lua din hp si murea :)) pe fiecare harta murea cate unu :))....sunt in cautarea pluginului , cand o sa il gasesc o sa il pun pe forum. Acesta este un plugin diferit fata de cel de sus (gen freeze grenade).