PDA

View Full Version : Photo Shop cs6: INCEPUTURI



RaZz0R
11-11-2014, 07:02 PM
Am vazut ca e la moda sa punem creatiile in photoshop:))
Am zis sa incep si eu un astfel de topik, sunt incepator asa ca astept orice repros:D

Primele mele poze editate au fost cele de la Ziua nationala (<b>You have to register to ba able to see this link</b>(Bannere-MOTD)&p=70350#post70350).
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Sincer am fost multumit doar pe jumatate, si am zis sa ma uit la un tutorial sa mai invat cate ceva si am mai facut inca una putin mai diferita:D

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

WarGods | RbN
11-11-2014, 07:11 PM
Ce s-a zic,cum ti-am zis si pe chat...photoshop...nu`i de tine...cu paint le faceai foarte frumoase...asa >:P
Just Kidding :)) pentru inceput nu`i rau! :P bafta la mai multe :)

ADRI
11-11-2014, 07:46 PM
Bv inveti repede

RaZz0R
11-11-2014, 09:24 PM
Am mai incercat una:D

First:
<b>You have to register to ba able to see this link</b> ng


After:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tim3^sh0T
11-11-2014, 09:31 PM
Intra aici (<b>You have to register to ba able to see this link</b>) sper sa te ajute :)

Teddy
11-11-2014, 09:49 PM
Mie-mi plac. Eu cand am intrat prima data in Photoshop nici nu stiam de unde sa ajustez marimea viitoarei creatii, deci, pentru mine, esti un adevarat sensei.
"Gegeu" ;)

RaZz0R
11-11-2014, 10:16 PM
Ce pot spune. Ma rupe plictiseala la facultate:)))

New:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

RaZz0R
12-11-2014, 09:47 AM
Semnatura la comanda:D

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

New:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

IoNuTzZ
12-11-2014, 11:09 AM
Hai ba ma lasi ca nu esti incepator! Foarte reusite :D

RaZz0R
12-11-2014, 11:27 AM
Fac photoshop de 2 zile:D

Am vazut ca lui tiger nu i-a facut nimeni nimic:)) I-am facut eu ceva, o sa revin cu un edit cu ceva mai interesant mai pe seara. :D

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tim3^sh0T
12-11-2014, 11:55 AM
deci pana la urma tutorialele au mers :D

RaZz0R
12-11-2014, 12:51 PM
M.am uitat la 2 tutoriale pe Yb . Invt repede.... :p dar tot Nui ce vreu eu...

Tim3^sh0T
12-11-2014, 01:00 PM
M.am uitat la 2 tutoriale pe Yb . Invt repede.... :p dar tot Nui ce vreu eu...

pai zimi ce vrei tu poate te ajut daca pot :)

RaZz0R
12-11-2014, 04:02 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

<b>You have to register to ba able to see this link</b>


NEW:
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

New:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Sxe
12-11-2014, 06:21 PM
Inveti repede din cate vad , invata sa adaugi Blur , si Border

WarGods | RbN
12-11-2014, 06:36 PM
Bravo,cum au zis si ceilalti inveti repede. sa incepi de fiecare altceva,adica sa faci alte,nu doar aceleasi lucruri,o sa evoluezi mai repede si daca vor iesii mai frumoase o sa ai si ambitie :P:) Gj

RaZz0R
13-11-2014, 12:02 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

O sa revin cu un edit zilele astea cu mai multe creatii, momentan astept pareri la cea de sus:D


<b>You have to register to ba able to see this link</b>

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tim3^sh0T
13-11-2014, 01:35 PM
foarte bune , ai ceva probleme cu integrarea textului , dar o sa inveti si asta nu este o problema :) , la imaginea de sus puteai sa ii dai un transform>rotate si un perspective dupa raza de lumina , in rest totul este bine :) la mai multe :)

RaZz0R
14-11-2014, 05:30 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Delia ღ❤
14-11-2014, 07:36 PM
Asta nu-i mana de incepator . Foarte frumoase !

RaZz0R
14-11-2014, 07:51 PM
De incepator e, stai linistita:)) :D Ms:*

Tim3^sh0T
14-11-2014, 07:53 PM
Asta nu-i mana de incepator . Foarte frumoase !

pozele alea sunt facute de un incepator dupa tutoriale , nu credca vrei sa vezi unele facute de un profesionist , daca crezi ca un incepator in photoshop o sa faca poze cum ai facut tu la inceput ... te inseli :)

P.S: stiu la ce te referi , ai vrut sa zici ca e destul de bun pentru un incepator :)

RaZz0R
14-11-2014, 10:37 PM
Daca nu ai tutoriale in photoshop iti ia foarte mult timp sa inveti singur, mai ales daca esti la primu program de editat poze asa cum sunt eu.... Avantaju meu e ca am lucrat cu hammer editor si e putin asemanator prin interfata si m-am prins repede de cum merge.


Stiu Stiu.... Nu mi-a iesit deloc......
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tim3^sh0T
14-11-2014, 11:44 PM
cand vrei sa colorezi ochii dupa ce ai dat cu brush pe ochi dai bleeding mode pe soft light sau overlay cauta pe youtube tutoriale "photoshop blood tutorial" o sa iti arate acolo ce trebuie sa faci :)

RaZz0R
15-11-2014, 09:57 AM
stiam eu dc pun pozele aici:)) MS:D

RaZz0R
19-11-2014, 09:59 AM
Plictiseala...
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Teddy
19-11-2014, 03:42 PM
Frumos, la mai multe.

[696]`vLad
19-11-2014, 04:02 PM
Sa te mai plictisesti de acum inainte :> :))

RaZz0R
19-11-2014, 06:47 PM
inca mai invat.... mai am...
E bine ca imi mai cere lumea sa ii mai modific cate ceva si mai invat...:D

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tim3^sh0T
19-11-2014, 07:12 PM
inca mai invat.... mai am...
E bine ca imi mai cere lumea sa ii mai modific cate ceva si mai invat...:D

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

cand pui render de preferat sa fie tot incadrat in poza , tu iai taiat din cap , du renderul la nivelul bazei si textul deasupra capului , arata mai bn asa , sau poti sa faci altfel renderul la mijloc (la nivelul bazei) iar textul "WarGods" in stanga , "Justice" in dreapta..

[696]`vLad
19-11-2014, 08:55 PM
GJ nenea !!

RaZz0R
21-11-2014, 08:58 PM
Ps: O sa va intrebati ce inseamna numele.... Nu am idee! Kereos sa vina cu lamurili, el a vrut numele asta:))
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Kereos
21-11-2014, 09:01 PM
bine bine foarte fain explicatie :-?? "kyle xy" am vrut numele simplu "kyle" dar am zis sa mai adaug ceva :)) in orice caz esti priceput :P

R3Fl3ex
22-11-2014, 06:59 PM
Plictiseala...
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

imi dau 5 ficati ca pozele din gif nu-s facute de tine.

Sxe
22-11-2014, 10:15 PM
imi dau 5 ficati ca pozele din gif nu-s facute de tine.
Logic ca nu sunt facute de el , doar animatia a facuto. Oricum faci si tu pe putin cat a facut el?

Tim3^sh0T
23-11-2014, 12:06 AM
curios , ai folosit photoshop la animatie ? daca da ce ai bagat in layers , motion blur , gausian blur , etc ... sau daca nu e facuta cu photoshop cu ce program e ?


imi dau 5 ficati ca pozele din gif nu-s facute de tine.

le`ar putea face daca ar avea tutoriale , oricine poate :)

Sxe
23-11-2014, 12:12 AM
Eu tot ce am facut in ph , le-am facut singur nu am urmat nici un tutorial . Si cred ca unele sunt destul de reusite oricum nu am toate "creatile " postate aici

RaZz0R
23-11-2014, 10:06 AM
pozele sunt luate de la MOTD-urile de pe server, animatia e facuta de mine, si se face foarte usor, Reflex astept ficatii, Doctore o sa iti arat pe mess cand o sa ajung la facultate.
Am zis sa fac si alt ceva, nu vreau sa fac poze simple putin blurate cu un scris pe ele. Doctoru stie mai bine ce zic:D Si cred ca si ADRI stie. Eu tot ce fac fac de la 0 doar cu o textura si 1-2 c4d-uri, si imaginatia mea. Nu iau poze de pe net deja facute.

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tim3^sh0T
23-11-2014, 01:47 PM
Reflex astept ficatii,


lol =))

Textul pute`ai sa il faci putin mai aprins , debifezi layerul cu text , creezi un nou layer , te duci la image-apply image , acum selectezi din nou textul , layerul cu background fara text (cel pe care l`ai facut cu apply image) il pui deasupra layerului cu text , click dreapta pe layerul cu background si ii dai create clipping mask , dupaia setezi bleeding mode pe color dodge , in felul asta iti iese textul mai aprins si arata mai bine , referitor la poza cu danger.


Ps: O sa va intrebati ce inseamna numele.... Nu am idee! Kereos sa vina cu lamurili, el a vrut numele asta:))
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Aici glowing line (linia alba cu glow portocaliu) e prea dreapta la colturi , fao mai rotunda , outer glow putin mai mic la size , dai un inner shadow de culoare portocalie , asa creezi efectul de neon si arata mai bine , in rest totul e bine , integrarea textului , c4d`ului sunt bune:)

P.S : Oricine poate sa faca motd`urile din gif , trebuie doar sa ai ceva texturi , c4d`uri , rendere si putina imaginatie :)

R3Fl3ex
23-11-2014, 03:02 PM
Logic ca nu sunt facute de el , doar animatia a facuto. Oricum faci si tu pe putin cat a facut el?

Pe putin? Uita-te in portofoliul meu.

Nu ai ce ficat sa astepti, aveam dreptate, pozele nu sunt facute de tine, tu doar ai facut gif cu ele.

RaZz0R
23-11-2014, 05:24 PM
Doctore, linia acea portocalie am incercat sa o subtiez la capete dar nu imi mergea, pur si simplu cu lua Simulate Brush-ul... Ciudat e ca a 2-a zis am incercat si a mers, LOL :))

Eu nu stiu de ce vedeti o slabiciune faptul ca inveti din tutoriale, Ph e un program complex, e aproape imposibil sa inveti sa faci ceva original daca nu ai o mica "inspiratie", eu nu vreau doar sa editez 1 poza si sa ii pun un scris pe ea. Eu verau sa invat tot ce poate acest program, sa descopar cat mai multe. ;)

Tim3^sh0T
23-11-2014, 05:59 PM
Doctore, linia acea portocalie am incercat sa o subtiez la capete dar nu imi mergea, pur si simplu cu lua Simulate Brush-ul... Ciudat e ca a 2-a zis am incercat si a mers, LOL :))

Eu nu stiu de ce vedeti o slabiciune faptul ca inveti din tutoriale, Ph e un program complex, e aproape imposibil sa inveti sa faci ceva original daca nu ai o mica "inspiratie", eu nu vreau doar sa editez 1 poza si sa ii pun un scris pe ea. Eu verau sa invat tot ce poate acest program, sa descopar cat mai multe. ;)

"bravo razzorică , bravo tăticule , aşa te vreau" , nevoie de ceva , nu intelegi ceva imi spui :)

RaZz0R
02-12-2014, 01:05 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tim3^sh0T
15-12-2014, 11:01 AM
slaba ninsoarea din a doua poza , in ce ai facut animatia ? in ps sau ae ?

RaZz0R
15-12-2014, 11:16 AM
ps

Tim3^sh0T
15-12-2014, 04:51 PM
ps

e destul de bine in ps , nu prea ma pricep la animatii , dar credca era mai bine daca faceai ninsoarea mai rara + mai multe layere cu ninsoare.

RaZz0R
15-12-2014, 05:46 PM
E un singur layer:P E foarte usor sa le faci, dar e facuta la repezeala, nu mai am rabdare sa lucrez la ele, de accea nici nu am mai facut.

RaZz0R
03-02-2015, 01:59 PM
Vreau si eu niste sfaturi la astea, cum sunt, ce sa mai fac, ce sa mai modific:D

<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tim3^sh0T
03-02-2015, 03:37 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Numai pune efectele peste render , nu in cazul temei , dai un sharpen pe lucrare (filters>sharpen>sharpen) la a 3 a lucrare numai pune reflexie la text , nu in cazul ala , se termina prea brusc si reflexia la "music" sa pierdut , descarca rendere/texturi/backgrounduri de dimensiuni mai mari , daca le descarci la dimensiuni mici se pierde din calitate cand le maresti in ps(ex : prima lucrare , renderul strica totul) la a 3a lucrare numai trebuia sa dai cu brush , incearca sa pui ceva legat de tema , renderul de asemenea , cauta si pune un render care are casti pe urechi , mp3 in mana , cd`uri , microfon , etc ... , la prima poza nu trebuia sa dai culorile alea pe boxe , la boxe mergea un efect de bass (filters>blur>motion blur).

RaZz0R
05-02-2015, 01:11 PM
Inca sunt la stadiu de invatacel :"> :D

<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Alex`
05-02-2015, 01:59 PM
Foarte tare GJ , dar ti-am spus la Lord of the rings prea multa reflexive butulici :P

RaZz0R
05-02-2015, 02:52 PM
Foarte tare GJ , dar ti-am spus la Lord of the rings prea multa reflexive butulici :P

Ce ai ma cu mine:)) fiecare cu gusturile lui:))
Dar sa iti fac pe plac, o sa incerc sa reduc, sa avd ce pot face, vreau sa las si din reflexia la inel:*

--------------- Added after 9 minutes ---------------



<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Alex`
05-02-2015, 03:03 PM
Eeee acu parca e altceva GJ :P

RaZz0R
05-02-2015, 03:10 PM
Presimpt ca o sa vina acu Tim3Shot cu o critica o pagina:)) Si ma face sa ma las de editat:)))

Alex`
05-02-2015, 03:56 PM
:)) Nu-l asculta :)) fa ce-ti cere inima =))

Tim3^sh0T
05-02-2015, 11:50 PM
La text effect nimic de zis , prima creatie nu prea se intelege scrisul dar merge , la cea cu tiger , incearca sa renunti la manipulare pe animale , e mai greu , mai ales si de foc , pana mai inveti cate ceva , incearca manipularea pe cer si oameni (gasesti cateva la protofoliul lui xpress).

RaZz0R
06-02-2015, 12:18 AM
La text effect nimic de zis , prima creatie nu prea se intelege scrisul dar merge , la cea cu tiger , incearca sa renunti la manipulare pe animale , e mai greu , mai ales si de foc , pana mai inveti cate ceva , incearca manipularea pe cer si oameni (gasesti cateva la protofoliul lui xpress).

Ce-a cu tigru a fost facuta la bulan.... Am vrut sa vad cum iese.... Ce-i drept e greu cu efectul de foc, mai bine mi-a iesit scrisu decat tigru

Aaaa, si prima creatie am vazut u tutorial asa ceva si mi s-a aprut tare:)) Ce-i drept ai dreptate si tu, nu prea am ales cele mai bune gradienturi... Si scrisu e destul de complicat, trebuie sa le alegi cu grija, dar mi-a spus cineva sa fac cu numele de Valentin, si am zis sa incerc:))

RaZz0R
06-02-2015, 11:36 AM
Nu ma intrebati ce este, doar am facut=)))

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Alex`
06-02-2015, 11:44 AM
Hai ca imi place ce faci :) Tine.o tot asa ! GJ

Tim3^sh0T
06-02-2015, 02:18 PM
Incearca sa faci si ceva smudge:)

RaZz0R
06-02-2015, 05:53 PM
Te referi la genul de edit in care transformi o persoana intr-o "Pictura" de zici ca e facuta din "plastilina" ?
Sau te referi ceva intre o poza fashion si "plastilina" ?:))))) (scz de intrebari, e prima data cand aud de asa ceva:"> :)) )

RaZz0R
06-02-2015, 08:27 PM
Am vazut 2 tutoriale, dar aia pe acolo, faceau Smudge pe toata "pictura" la tine vad doar pe backgrund. oricum, o sa incerc sa vad ce pot face :-? daca nu in seara asta pe duminica luni sa ma astepti cu reply, maine e ziua lu tata si nu stau de photoshop:))

Tim3^sh0T
06-02-2015, 09:14 PM
Am vazut 2 tutoriale, dar aia pe acolo, faceau Smudge pe toata "pictura" la tine vad doar pe backgrund. oricum, o sa incerc sa vad ce pot face :-? daca nu in seara asta pe duminica luni sa ma astepti cu reply, maine e ziua lu tata si nu stau de photoshop:))

Stiu , aia se numeste "art" , eu fac smudge doar pe background , nu imi place art`ul :)

RaZz0R
04-04-2015, 06:26 PM
Am vazut niste chestii care mi s-au parut frumoase si am zis sa le incerc si eu.
Acestea sunt doar 2 dintre ele, daca mai am timp zileel astea mai fac:D

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Delia ღ❤
04-04-2015, 07:47 PM
Bravo . Foarte dragute . :*

Alex`
05-04-2015, 05:20 PM
Nais GJ Butzor :x

RaZz0R
24-04-2015, 05:00 PM
Prima mea chestie 3D....
SFAT! Daca nu aveti pc cu minim 12-16 Gb rami si un procesor de 2-4+ nuclee sa nu face-ti asta :)))


<b>You have to register to ba able to see this link</b>

RaZz0R
25-04-2015, 03:35 PM
Another 3D xD

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Mr.A
25-04-2015, 11:32 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Cand eram mai tanar :))))

RaZz0R
27-04-2015, 01:09 AM
Poza este o versiune Beta, un "logo" pentru un site offline pentru un proiect.
Orice sfat e bine venit...

<b>You have to register to ba able to see this link</b>



Update
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

RaZz0R
27-04-2015, 03:14 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

RaZz0R
28-04-2015, 06:24 PM
<b>You have to register to ba able to see this link</b>

ADRI
28-04-2015, 09:20 PM
incearca sa schimbi fontul la textul "smart buy" si incadreazal pe mijloc

RaZz0R
05-05-2015, 10:06 PM
#kycibot
<b>You have to register to ba able to see this link</b>