PDA

View Full Version : [REZOLVAT] CS pe win 7 x64



tragaci
11-05-2011, 03:45 PM
De curand mi-am achizitionat un nou calculator.
De data asta un laptop. Iar ca sa imi poata vedea toti cei 4Gb RAM, am instalat pe el, windows 7 x64, cu licenta.

In momentul in care joc cs, din cand in cand, imi intra in loop (asta se intampla doar la cs).
Daca vreau sa minimizez jocul in bara de start, nu mai pot intra inapoi in joc, decat daca il inchid din task manager si sa o iau de la capat.
A mai intampinat cineva problemele astea?

Va sunt recunoscator celor care imi puteti da informatii utile.

-=MaX=-
11-05-2011, 04:21 PM
eu am probleme de genul pe zombie pe anumite harti...
de exemplu pe de_dust2_final nu apuc nici sa imi aleg echipa ca mi se blocheaza si ramane ca intr-un fel de loop. din cate am inteles nu e de la placa video, unii (Maddox) au scapat de problema asta dupa ce au reinstalat windowsul...
aaa da, problema a aparut in timp, inainte imi mergea harta fara probleme, doar dupa o perioada de timp a inceput sa faca figuri...

Tiger
11-05-2011, 04:59 PM
In momentul in care joc cs, din cand in cand, imi intra in loop (asta se intampla doar la cs).
Daca vreau sa minimizez jocul in bara de start, nu mai pot intra inapoi in joc, decat daca il inchid din task manager si sa o iau de la capat.
A mai intampinat cineva problemele astea?
Va sunt recunoscator celor care imi puteti da informatii utile.

Da, am intampinat si eu probleme de genul asta. O solutie pentru a miniza jocul si de a nu iti mai da freeze in joc este de a reinstala driverele placii video (driverele sa fie cele mai noi) si/sau de a schimba renderul video (atentie, nu il pune decat pe OpenGL sau D3D!) si/sau de a bifa: Run this program in compatibility mode for Windows XP SP2 sau SP3 - eu asa mi-am rezolvat problemele.

Sper ca aceste informatii sa iti fie de folos :)

tragaci
11-05-2011, 07:16 PM
Tocmai ce am reistalat windowsul.
Acuma o sa bag din nou cs-ul sa vedem cum se comporta.


L.E.:
Astea sunt setarile pe care trebuie sa le faceti.
Mie unul mi-a mers, pot sa dau alt+tab ca sa intru si sa ies din joc:111

Tiger
11-05-2011, 10:44 PM
Ai vazut ca am avut dreptate :))

tragaci
11-05-2011, 11:51 PM
Ai avut dreptate partial. Decat la faza asta:
Run this program in compatibility mode for Windows XP SP2 sau SP3
:P

AlieN
12-05-2011, 12:30 AM
E baiat bun Tiger...:P:D

AnGeL | Pro (W_^)
13-05-2011, 11:53 PM
eu am probleme de genul pe zombie pe anumite harti...
de exemplu pe de_dust2_final nu apuc nici sa imi aleg echipa ca mi se blocheaza si ramane ca intr-un fel de loop. din cate am inteles nu e de la placa video, unii (Maddox) au scapat de problema asta dupa ce au reinstalat windowsul...
aaa da, problema a aparut in timp, inainte imi mergea harta fara probleme, doar dupa o perioada de timp a inceput sa faca figuri...

Da max,si mie la fel pe unele harti de ex: de_dust2_final nu apuc bine sa intru ca si se blocheaza si pe mai multe nu doar pe d2 final si pe es_horror tigerr am incercat am pus pe OpenGL si pe D3D si tot degeaba numa pe D3D am pus pe openGL nu-mi merge probabil e de la placa video tu zici sa reinstalez driverele placii video am sa incerc si am sa-ti spun daca mai face asa.. si uneori ma enerveaza ff tare .. ca nu ma lasa sa joc..
P.S:Eu credeam k e de la placa video...,am incercat sa reinstalez windowsul dar degeaba.. tot mi se blocheaza..

-=MaX=-
14-05-2011, 12:57 AM
e de la placa video problema, dar dupa o reinstalare a windowsului o sa mearga, mai ales ca pana la un moment dat a mers... cum a mers atunci va trebui sa mearga din nou
eu folosesc Nero BackItUp, pana acum sunt foarte multumit de acest tip de backup, o sa vad daca are efect si la problema asta...

AnGeL | Pro (W_^)
14-05-2011, 07:46 PM
am reinstalat windowsul si tot n-a mers de cand am inceput sa joc pe zm de atunci am problema asta si de atunci aha.. am instalat minim 3 windowsuri si degeaba.. si in 2009 cand jukam cu dark d3mon demult.. ma scotea pe d2 final..

Tiger
14-05-2011, 07:55 PM
am reinstalat windowsul si tot n-a mers de cand am inceput sa joc pe zm de atunci am problema asta si de atunci aha.. am instalat minim 3 windowsuri si degeaba.. si in 2009 cand jukam cu dark d3mon demult.. ma scotea pe d2 final..

vin-o pe mess si te ajut eu...

IRB | Walles
14-05-2011, 08:46 PM
problema cu loop-ul am avut-o si eu,dar eu o aveam la orice harta pe orice server,si am facut aceeasi chestia cu compatibilitatea,sa ruleze cs-ul in windows xp service pack 2-3 si imi merge de atunci

edward
03-09-2011, 12:03 PM
W7 NU este recomandat pentru jocuri din 1998-2009.

Tiger
03-09-2011, 12:25 PM
W7 NU este recomandat pentru jocuri din 1998-2009.

imi poti arata si mie vreo dovada? /:) ai facut tu cumva probe care sa afirme ce ai spus? ... chiar sunt curios sa vad asta ...

edward
03-09-2011, 03:27 PM
Incearca sa joci vechia serie de NFS sau vechia serie de GTA, iti cauzeaza multe probleme intocmai din lipsa compatibilitatii. Poti verifica forumurile oficiale EA si ROCKSTAR care sustin acest lucru.