PDA

View Full Version : r3



Tim3^sh0T
10-07-2014, 09:29 PM
Sall , cine poate sa ma ajute cu un trainer pentru angry birds update`ul din 2014 adica 4.0.0. am cautat pe net dar degeaba singurul lucru a fost un trainer care mergea doar cu un angry birds vechi , credca cel care a aparut primul , un tutorial ceva despre cheat engine , v`as fi recunoscator :)

Tiger
10-07-2014, 10:00 PM
Posteaza titluri mai sugestive, nu doar "r3". Ce anume vrei sa modifici in Angry Birds? Pune un link de la joc.

Tim3^sh0T
11-07-2014, 01:20 AM
link nu am sa pun pt ca il am dupa filelist , vreau sa modific numarul de pui :)

Tiger
11-07-2014, 08:31 AM
Mai intelegeam sa modifici scorul sau banutii, dar ceea ce tu ceri este imposibil cu cheat engine.

Tim3^sh0T
11-07-2014, 11:52 AM
am inteles , zimi cum scot fisierele dintr`un dll , am incercat si cu serious sam , cu visual c++ 6.0 bag dll`u dar nu imi apare nimic si nici nu ma lasa sa fac nimic pe el , am inteles ca toate script`urile sunt in dll`uri , am incercat dar degeaba ... mai bn zis cum il editez sau il desfac :) am cautat pe net dar nu am gasit nimic , adica am gasit dar nu ce am vrut eu , de exemplu intr`un joc cum e angry birds exista un dll in care sunt toate resursele , scripturile ..

Edit: am gasit fisierele jocului , am vrut sa le editez dar imi apar criptate , nu stiu cu ce sunt criptate...<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Tiger
11-07-2014, 12:23 PM
Inainte sa te ocupi de astfel de chestiuni, precum decompilarea sau dezasamblarea, ti-as sugera sa capeti ceva experienta mai intai. Incepe de jos, nu incerca sa incepi de sus ca te vei scufunda.

LE: Am vazut dupa ce ai editat postul anterior, acela nu este un fisier "criptat" ci bytecode-ul fisierului sursa LUA compilat. Nu ai cum sa-l editezi cu un editor de text pentru ca nu este un fisier text. Fisierele LUA compilate pot fi decompilate/dezasamblate, dar fara cunostinte in decompilare/dezasamblare si cunostiinte LUA, pe romaneste, iti vei prinde unghiile acolo.

In birds.lua nu o sa gasesti nicio informatie despre numarul lor pe o plansa. Cel mai probabil acolo se gasesc clasele Birds (Red Bird / Blue Bird / etc.) si informatiile despre ele (model / caracteristici / etc.).

Ceea ce te intereseaza pe tine se afla, cel mai probabil, in fisierele compilate LUA din folder-ul "level" (data/level/).