PDA

View Full Version : Ai nevoie de drivere pentru pc-ul / laptop-ul tau? Click aici!



Tiger
04-04-2011, 09:52 PM
Ati cautat vreodata un driver sau mai multe drivere pentru pc / laptop si nu l-ati gasit? Ati incercat diverse programe pentru detectarea driverelor si cand sa descarcati driverele va cerea sa cumparati licenta?

Ei bine, acum nu mai trebuie sa cautati 1.000 de pagini pe google si nu mai trebuie sa instalazi niciun program care sa va ceara licenta sau alte prostii de genul asta!

In acest tutorial am sa va invat cum sa descarcati de pe un site care este un manager cu link de download pt drivere gratuite fara niciun chin! Tot ceea ce trebuie sa faceti va este prezentat in urmatoarele poze + detalii:

Pasul 1:
Tous Les Drivers - Click aici! (<b>You have to register to ba able to see this link</b>)

Pasul 2:
In josul pagini veti gasi asa:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Pasul 3:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

a componentelor sistemului*

Plugin-ul a fost testat cu antivirusul si nu contine niciun virus! Acest plugin nu va afecteaza calculatorul!

Pasul 4:
Apoi, va va afisa ceva in genul acesta:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Lasati-l sa termine scanarea/detectia. Dupa ce s-a terminat scanarea/detectia, va va afisa driverele pentru mai multe sisteme de operare din care va alegeti voi sistemului de operare folosit sau necesar pentru drivere.

Pasul 5:

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Pasul 6:
Va va arata driverele disponibile pentru acel sistem de operare. Apoi, cautati driver-ul( pentru audio, video etc - cel care va lipseste) din lista de drivere disponibile si cautati "grupa" de driver (adica audio, video etc.) apoi urmati instructiunile din poza. Eu am ales pt acest tutorial driverul audio din grupa de "sunet/audio" pentru placa de sunet!

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Pasul 7:
Dupa ce ati ales unul sau mai multe drivere dintr-o grupa, dati click pe el/ele.

<b>You have to register to ba able to see this link</b>

Pasul 8:

Salvati-l sau rulati-l direct si instalati-l.

Pasul 9:

Bucurati-va ca tocmai ati gasit si instalat driverul necesar :P


Atentie! Uneori acest site va da un link cu drivere putin mai vechi, dar nu este nicio problema deoarece puteti face update la driver/drivere ;)


Sper sa va fie te ajutor acest tutorial! Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie.


Daca am gresit cu ceva va rog sa ma corectati!

.::WaynE::.
11-04-2011, 11:06 PM
Cel mai simplu te duci pe site-ul producatorului si iti descarci driverele

Tiger
12-04-2011, 06:59 PM
Cel mai simplu te duci pe site-ul producatorului si iti descarci driverele

esti sigur ca ii 100% compatibil? , eu am descarcat driver-ul Intel GMA HD pentru laptop si nu a fost compatibil!

PS: asa economistesti timp ;)

.::WaynE::.
14-04-2011, 01:35 AM
Nu am avut niciodata probleme cu driverele de pe site-ul producatorului. Nu stiu ce driver ai descarcat tu de nu ti-a mers, incearca sa fi mai atent si nu o sa mai ai asemenea probleme.
Daca intrai pe site-ul intel si selectai modelul chipsetului ai fi gasit foarte usor drivelul pt el.

Tiger
14-04-2011, 04:49 PM
Nu am avut niciodata probleme cu driverele de pe site-ul producatorului. Nu stiu ce driver ai descarcat tu de nu ti-a mers, incearca sa fi mai atent si nu o sa mai ai asemenea probleme.
Daca intrai pe site-ul intel si selectai modelul chipsetului ai fi gasit foarte usor drivelul pt el.

imposibil asta, doar un driver este pentru Intel GMA HD - cu mai multe versiuni/update-uri (exceptie, noile placi video Intel HD 2000/3000 etc) ... chiar sa fi gresit eu si sa il fi luat pentru Vista, in mod normal ar fi trebuit sa mearga (pt ca windows 7 ii o clona modificata calumea a lui Vista - testat drivere pentru Vista pe 7 si functioneaza :D) sau ar fi trebuit sa imi spuna ca nu-i driverul potrivit pentru Windows-ul 7 (in cel mai rau caz)

.::WaynE::.
14-04-2011, 11:13 PM
Ce model de chipset ai?

-=MaX=-
15-04-2011, 01:36 AM
Pacat ca nu e instalata chestie daia de like sau multumesc pe forum

sa stii ca o sa fie, sunt oameni care merita multumiri pentru topicurile ce le creaza :) am deja pluginul dar nu m-am gandit ca va fi necesar, o sa il instalez curand ;)

Tiger
16-04-2011, 07:15 PM
Īn comparație cu predecesorul său Vista, Windows 7 se dorește a fi o actualizare a lui, cu scopul de a fi pe deplin compatibil cu driverele, aplicațiile și echipamentul cu care acesta a fost deja compatibil.

+ ca mai sunt si alte surse care specifica acelasi lucru (de exemplu: go4it).

Nu-i adevarat. Kernel-ul nu a fost rescris de la 0 (sa fim seriosi, cine se pune sa il rescrie de la 0... mai ales cand M$ vor sa scoata numai profit), ci a fost rescris. Windows 7 fiind succesorul lui Vista, asa cum Vista a fost succesorul lui Xp(in cazul acesta chiar putem spune ca a fost o rescriere - chiar daca nu 100% -, deoarece lui Vista i sa adaugat multe facilitati noi fata de Xp...),etc. ...

XeLa
06-05-2011, 12:20 PM
gg tiger | pro